כאב נוירופטי 14.06.2020

חוות דעת מומחים על מדבקת קפסאיצין בריכוז 8% לטיפול בכאב נוירופטי

בסקירה פרמקולוגית שפורסמה לאחרונה מסכמים רוקחים ורופאים את הספרות הקיימת על שימוש בקפסאיצין לטיפול בכאב נוירופטי ודנים ביישומים הקליניים של גישה זו

כאב נוירופטי (NP) נגרם כתוצאה מנגע או מחלה של המערכת הסומטו-סנסורית, מה שעלול להשפיע קשות על איכות חייהם של מטופלים פליאטיביים. הטיפולים המאושרים כיום ל-NP כוללים חומרים הפועלים באופן מרכזי וגם תרופות מקומיות, כולל מדבקות עוריות של 8% קפסאיצין, המאושר בארה"ב ובמדינות נוספות לטיפול בכאב נוירפטי פריפרי.

בסקירה פרמקולוגית שפורסמה לאחרונה, מספר רוקחים ורופאים מסכמים את הספרות הקיימת בנוגע לשימוש בקפסאיצין בקרב חולים הסובלים מכאב נוירופטי ודנים ביישומים הקליניים של גישה זו.

מחברי הסקירה סוברים כי על בסיס הספרות הקיימת מסתמן שמדבקה עורית של קפסאיצין בריכוז 8% היא יעילה בהפחתת עוצמת הכאב כמו חומרים פעילים מרכזיים אחרים (לדוגמה pregabalin). במחקרים הקיימים דווח גם על פחות תופעות לוואי מערכתיות, התחלה מהירה יותר של פעולה וסיפוק גבוה מהטיפול בהשוואה לתרופות אחרות לטיפול סיסטמי.

לדעת המחברים, מדבקה עורית של קפסאיצין 8% מציגה יתרונות נוספים, כמו סבילות סיסטמית, העדר תופעות לוואי משמעותיות, אפשרות לשלב אותה עם חומרים אחרים ויחס עלות-תועלת טוב.

חשוב לציין כי הביטוי ההיקפי של קולטן TRPV1 זה על סיבי nociceptor הוא חיוני ביותר לחיזוי תגובת המטופל לטיפול. זאת כיוון שמנגנון הפעולה של קפסאיצין 8% הוא בלימה של פעילות של סיבים קטנים ואפרנטיים באמצעות אינטראקציה עם קולטני TRPV1.

מקור:

Bonezzi, C., Costantini, A., Cruccu, G., Fornasari, D., Guardamagna, V., Palmieri, V., Polati, E., Zini, P., & Dickenson, A. H. (2020). Capsaicin 8% dermal patch in clinical practice: an expert opinion. Expert opinion on pharmacotherapy, 1–11. Advance online publication. https://doi.org/10.1080/14656566.2020.1759550

נושאים קשורים:  מחקרים,  טיפול פליאטיבי,  כאב,  כאב נוירופתי,  קולטני TRPV1,  קפסאיצין
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות