טיפול בסוף החיים 16.12.2019

תוצאות מסקר חברי אגודת הגריאטריה האמריקנית על סיום החיים בסיוע רופא

אין הסכמה בקרב המשיבים לגבי התאבדות בסיוע רופא. המשיבים הביעו דאגה מאוכלוסיות מבוגרות פגיעות וצורך באמצעי הגנה לרופאים שנענו לבקשות להמתה בסיוע רופא

טיפול פליאטיבי משפר את מצבם של קשישים (אילוסטרציה)

התאבדות/המתה בסיוע רופא (PAS) הנה נוהג שנוי במחלוקת שכיום הוא חוקי בתשע מדינות ארה"ב ובמחוז קולומביה. עד כה לא פורסם מחקר שבחן את השקפותיה של החברה האמריקאית לגריאטריה (AGS) לנוהל PAS. במחקר הנוכחי באמצעות דוא"ל נבדקו השקפותיהם של 1,488 חברי AGS שנבחרו באופן אקראי.

369 חברי AGS השלימו את הסקר (שיעור תגובה של 24.8%). לא הייתה הסכמה לגבי ביצוע של PAS, כאשר 47% תמכו ו-52% התנגדו לפרקטיקה זו. נמצאה קורלציה בין תמיכת הרופא ב-PAS לבין היות הפרקטיקה חוקית במדינה של הרופא המשיב, אמונה כי הכבוד לאוטונומיה של אדם על גופו מספיקה כדי להצדיק PAS, וכוונה לרשום או לתמוך בבקשות ל-PAS. לא הייתה הסכמה בין המשיבים אם על ה-AGS להתנגד, לתמוך או לנקוט עמדה ניטרלית בנושא זה. מרבית הנשאלים האמינו כי PAS מורכב יותר בקרב חולים עם אוריינות בריאות נמוכה, מיומנות אנגלית נמוכה, מוגבלות, תלות או שבריריות. מרבית הנשאלים תמכו בייעוץ טיפול פליאטיבי חובה ובהערכות נפרדות של שני רופאים. נושאים שעלו כחשובים להחלטה ולדיון בנושא מתוך ניתוח איכותני כללו תפקיד מקצוע הרפואה, אי ודאות בתפקידם של ארגונים מקצועיים, השלכות בלתי מכוונות, אוטונומיה ושיקולים אתיים ומוסריים.

מחברי המחקר מסכמים כי אין הסכמה בקרב המשיבים לגבי התאבדות בסיוע רופא. המשיבים הביעו דאגה מאוכלוסיות מבוגרות פגיעות וצורך באמצעי הגנה לרופאים שנענו לבקשות להמתה בסיוע רופא. דיונים אתיים, משפטיים ומדיניים בנושא המתה בסיוע רופא צריכים להתחשב באוכלוסיות פגיעות.

מקור:

Rosenberg, Lisa J., Jorie M. Butler, Anthony J. Caprio, Ramona L. Rhodes, Ursula K. Braun, Caroline A. Vitale, Jacqueline Telonidis, Vyjeyanthi S. Periyakoil, and Timothy W. Farrell. "Results From a Survey of American Geriatrics Society Members' Views on Physician‐Assisted Suicide." Journal of the American Geriatrics Society.

נושאים קשורים:  טיפול בסוף החיים,  טיפול פליאטיבי,  סיוע רופא במוות,  מוות בסיוע רופא,  התאבדות בסיוע רופא,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות